۷ نکته ساده که مدیتیشن شمارا متحول میکند

امروزه تعداد زیادی از افراد به طور منظم مراقبه می کنند و اگر شما نیز یکی از آنها باشید ، ممکن است دنبال راهی برای پیشرفت کردن درآن باشید.همانطور که می دانید ، بسیاری از عوامل می توانند مراقبه را مختل کنند ، مانند سر و صدا ، استرس یا تنش جسمی، عدم تمرکز کافی و عدم انگیزه نیز در پرت شدن حواس شما نقش دارد.در این مقاله ی  کوتاه ، می خواهیم چند نکته را پیشنهاد کنیم که می تواند مدیتیشن شما را بهبود بخشد. اگر مدیتیشن  را یاد دارید ، مطمئنم که از قبل با برخی از این نکات آشنا هستید ، اما تکرار دوباره آنها همیشه مفید  است.

نکاتی ساده در مورد بهبود مراقبه

۱٫ با ذهن خود دوست باشید

هنگامی که قصد شروع مراقبه را دارید قبل از شروع ، به خود بگویید که تمام افکار و مشکلات باید منتظر بمانند تا مراقبه را تمام کنم. این کلمات را چندین بار محکم تکرار کنید ، به طوری که وقتی افکار باعث ایجاد مزاحمت در مراقبه ی شما می شوند ، این جمله ی کلیدی را به یاد بیاورید.به خود بگویید هر چقدرهم فکر مهمی باشد باید منتظر بماند تا مراقبه را تمام کنم.

۲٫از توجه به هر چیزی که شما را منحرف می کند ، خودداری کنید.

همه ما بی وقفه با حواس پرتی های زیادی روبرو می شویم که توجه ما را به خود جلب می کند و مراقبه ما را مختل می کند. در اینجا چند نکته که شما باید برای جلوگیری از آن انجام دهید ذکر شده:

.در مکانی ، که تنها و بدون مزاحمت باشید ، مراقبه کنید.

.پنجره ها و در اتاق خود را ببندید.

.تلفن خانه را از پریز بکشید  و تلفن همراه خود را خاموش کنید.

.تلویزیون و رادیو را خاموش کنید.

.رایانه خود را خاموش کنید

۳٫یک ساعت مشخص در روز را برای مراقبه انتخاب کنید.

اگر هر روز در یک ساعت معین مدیتیشن کنید ، به زودی به یک عادت تبدیل می شود. وقتی مدیتیشن به یک عادت تبدیل شود ، به تلاش کمتری نیاز دارد.در این صورت کل فرآیند مراقبه به طور خودکار توسط بدن و ذهن انجام میشود.ذهن شما به طور خودکار ساعت مدیتیشن را یادآوری می کند و مقاومت ذهنی کمتری خواهید داشت. صبح زود یا اوایل شب زمان خوبی برای مراقبه است ، اما شما می توانید هر زمان دیگری را که مناسب میدانید انتخاب کنید.

۴٫در یک مکان مشخص مراقبه کنید

سعی کنید هر روز در یک مکان مشخص مراقبه کنید. این محل می تواند یک اتاق خاص ، گوشه ای از یک اتاق ، دفتر کار شما یا یک باغ باشد. حداقل در ابتدا سعی کنید از یک مکان مشخص استفاده کنید.اگر هر روز در یک مکان مشخص مدیتیشن کنید ، ذهن شما شروع به برقراری ارتباط بین آن مکان و مدیتیشن می کند و بعد از مدتی یاد می گیرد که هر وقت درآن مکان قصد مدیتیشن دارید ، آرام و آماده باشد.

۵٫بعد از غذا خوردن مراقبه نکنید

بلافاصله بعد از خوردن یک وعده غذایی ، به خصوص یک وعده غذایی سنگین ، مراقبه نکنید. فرصت دهید تا غذا هضم شود.بدن پس از خوردن غذا ، انرژی خود را از فرایندهای ذهنی به سمت فرآیندهای هضم غذا هدایت می کند. یکی از دلایل احساس خواب آلودگی پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین همین موضوع است.مراقبه نیاز به هوشیاری و تمرکز دارد و بنابراین ، بهتر است بلافاصله بعد از خوردن غذا از پرداختن به آن خودداری کنید.البته توجه داشته باشید که هنگام مراقبه نباید زیاد گرسنه باشید ، زیرا این امر می تواند تمرکز شما را مختل کند. اگر بیش از حد گرسنه هستید یک میوه یا یک تکه نان بخورید و یک لیوان آب بنوشید.

۶٫راحت بنشینید ، کمر خود را صاف نگه دارید

مهم است که راحت بنشینید و تا حد امکان از فشارهای جسمی پرهیز کنید ، تا ذهن شما آزادانه تمرکز کند.اگر دوست دارید، روی زمین بنشینید یا شاید بخواهید روی صندلی بنشینید. کاری را انجام دهید که برای بدن شما راحت تر و سبک تر باشد.صاف نگه داشتن کمر نیز مهم است ، اما بدون فشارآوردن به آن .

۷٫از وارد کردن تنش به بدن خودداری کنید

غالباً ، هنگام مدیتیشن و تمرکز یا انجام هر کار ذهنی دیگری تمایل به تنش در بدن وجود دارد. این یک عادت رایج است که باید از آن اجتناب کنید ، زیرا هم بدن و هم ذهن را خسته می کند وبه شما اجازه ی داشتن یک مراقبه ی خوب و عمیق را نمی دهد.بسیار مهم است که یاد بگیرید بدن خود را آرام کنید.توصیه ی ما این است که علاوه بر مراقبه در طول روز نیز بدن خود را آرام نگه دارید. هر زمان که احساس می کنید بدن شما دارای هیجان است ، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و عضلات خود را شل کنید تا تنش از بین برود. اگر همیشه این کار را انجام دهید ، این عمل ، به یک عادت تبدیل می شود.

اینها چند نکته ساده بود که به شما کمک می کند مراقبه ی خود را بهبود ببخشید و درآن پیشرفت کنید.   این نکات را انجام دهید ، پشتکار خود را بالا ببرید و انگیزه خود را حفظ کنید.

مراقبه این است که از هر فکر و احساسی آگاه باشید ، هرگز نگویید درست یا غلط است ، بلکه فقط باید آن را تماشا کنید و با آن حرکت کنید. هنگام تماشا ، شما شروع به درک کل حرکت فکر و احساس می کنید. و این آگاهی از سکوت بیرون می آید.

جیدو کریشنامورتی

مدیتیشن در آغاز دردناک است اما در پایان سعادت جاودانه را به ارمغان می آورد.

سوامی سیواناندا

مدیتیشن واقعاً رها کردن تمام فرایندهای فکری یا" ترافیک ذهنی "است که مانع هر آنچه بین شما و فضا و آگاهی است می شود.

ترودی استایلر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا