۵ روش موثر برای دوری از بدهی

با افزایش هزینه های زندگی ،بدون داشتن ابزار و دانش مناسب ، مدیریت امور مالی دشوار است وباید شروع به پسنداز کردن کنید. خیلی از افراد اعتقاد دارند که نمیتوان جلوی بدهی را گرفت ،اما برخلاف نظر آنها میتوان با کنترل درآمد و خرج آن را از زندگی حذف کرد. برای جلوگیری از بدهی و مدیریت امور مالی خود این پنج نکته ی آسان را دنبال کنید.

۵ راه بسیار آسان برای جلوگیری از بدهی

۱-در زمینه های مالی تحصیل کنید

یک آموزش مالی مناسب می تواند درک عمیقی از نرخ بهره و مدیریت صحیح بدهی به شما بدهد. تحصیل در رشته های  مالی اولین قدم برای مدیریت صحیح پول است ، تحصیلات مالی برای ایجاد عادات سالم خرج کردن و به دست آوردن ثروت در طول زمان بسیار مهم است.

یادگیری اصطلاحات مالی و مسئولیت ، اولین قدم برای کنترل کنترل حساب بانکی شما است،حالا چه به صورت خود آموز باشد چه تحصیلات آکادمیک. با مطالعه در مورد استراتژی های مختلف پس اندازکردن سرمایه و نکات مربوط به بدهی از برخی منابع معتبر شروع کنید. شاید برخی از استراتژی ها برای شما مناسب نباشند ، اما ایجاد مطالعه ی مالی ضروری است.

سعی کنید به منابع موجود در اینترنت اکتفا نکنید ،سراغ کتابخانه های محلی یا کتاب فروشی های نزدیک محل زندگیتان بروید ومنابع معتبری برای مطالعه ی خود فراهم کنید. برای شروع ، معیار های مالی ای که بانک ها از آن برای اختصاص وام به یک شخص استفاده میکنند را مطالعه کنید ،سپس در باره ی محاسبه ی سود وام اطلاعات جمع آوری کنید. همچنین می توانید از مشاوره با کارمندان اتاق بازرگانی محل زندگیتان بهره مند شوید. شاید این کار زحمت زیادی داشته باشد ،اما کارمندان مشغول در اتاق بازرگانی اطلاعات مالی شگفت انگیزی دارند.

۲-میزان بودجه ی کافی به کار های خود اختصاص دهید

هنگامی که از درک خود نسبت به امور مالی اطمینان اساسی پیدا کردید ، تمام هزینه های ماهانه خود را به صورت دستی ثبت کنید. این هزینه ها شامل هزینه های مداوم ماهیانه مانند  اجاره،هزینه نگهداری اتومبیل و آب و برق و حتی هزینه خورد و خوراک و سرگرمی است. ثبت هزینه های ماهانه به شما امکان می دهد بودجه بندی خود را بهتر کنید. پس از بررسی هزینه ها شاید فکر کنید برای سرگرمی بیش از حد هزینه کردید ،پس باید یک تغییر اساسی در بخش سرگرمی ایجاد کنید و نه تنها صرفه جویی کنید ،بلکه شیوه ی خوش گذرانی خود را تغییر دهید .

اگر در حذف هزینه های اضافی و غیر ضروری مشکل دارید ، فقط کافی است به مشکلاتی که میتوانید با آن پول حل کنید فکر کنید. اگر فقط۲۵هزار تومان در روز صرفه جویی کنید در ماه حدود ۷۵۰هزار تومان صرفه جویی کردید!. پس هزینه های غیر ضروری را کاهش دهید تا بتوانید پول بیشتری پس انداز کنید یا مشکلاتتان را راحت تر حل کنید.

۳-همیشه قبض ها و صورت حساب های خود را به موقع پرداخت کنید

با پرداخت قبض های و بدهی های خود ،میتوانید با خیال راحت روی باقی مانده ی پول خودتان حساب کنید،وبا خیال راحت آنها را سرمایه گذاری کنید.علاوه بر این از ایجاد هزینه های اضافی در اثر جرمیه ی دیرکرد پرداخت جلو گیری میکنید .

برای جلوگیری از این دام مالی ، ایجاد یک تقویم مالی بسیار مفید است. برای این منظور تعیین کنید که چه موقع و چه مقدار از صورتحساب های دوره ای شما باید ماهانه پرداخت شود. سعی کنید که پرداخت ها را پنج یا شش روز قبل از تاریخ سررسید صورتحسابتان انجام دهید. علاوه بر این ، تاریخی را که قبض یک قبض را پرداخت میکنید و شماره تأیید مربوط به پرداخت را ثبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید هرگونه اتهام عدم پرداخت را ردکنید.

 4-از کارت های خود استفاده نکنید یا سقف برداشت روزانه ی خود را کاهش دهید

قطعا این که بخواهید همهی خرید های خودتان را زیر نظر بگیرید کار بسیار دشواری است . بهترین کار این است که از پول نقد استفاده کنید که بدانید چقدر خرج میکنید یا برای کارتتان سقف برداشت تعیین کنید تاخرجتان از حد مشخصی فراتر نرود .یادتان باشد همیشه جدا از حسابی که برای آن سقف برداشت روزانه تعیین کردید یک کارت دیگر برای مواقع ضروری داشته باشید .

از خرید های قسطی پرهیز کنید،زیرا آنها فقط باعث میشوند هزینه های بیشتری را برای خودتان بتراشید .در اصل شما با این کار ازپولی که هنوز به دست نیاورده اید خرج میکنید و این کاملا بر خلاف اصول پیشرفت مالی است ،پیشرفت مالی زمانی میسر میشود که شما آینده را ذخیره کنید ،نه این که از آن خرج کنید .

بسیاری از مردم مایل هستند خرید قسطی را از زندگی خود حذف کنند، اما هنوز به آنها ثابت نشده این بهترین راه است.شما میتوانید آینده را خرج بیزینس خود کنید تا حتی تورم سرمایه ی شمارا بی ارزش نکند. تحقیق در مورد نرخ بهره به شما کمک می کند از هرگونه اشتباه جلوگیری کنید. شاید  بخواهید از پیشنهادات شرکت هایی که از عبارات وسوسه کننده ای  مانند “اکنون بخر ، بعداً پرداخت کن” استفاده کنید ولی این کار باعث جلو گیری از آن میشود . وعده قسط بدون بهره صرفاً پیشنهادی سود جویانه برای خالی کردن جیب شماست.

یک روش بسیار موثر برای بررسی امور مالی شما،استفاده از همراه بانک است. بانک های مختلف برنامه هایی را ارائه دادندکه در آن شما به راحتی میتوانید آخرین گردش های حسابتان را بررسی کنید و عادات هزینه بر خود را شناسایی کنید.

۵- خریدهای اضافی را عقب بیندازید

قطعا خرید های ماهیا نه فراتر از هزینه های غذا و آب و برق است .گاهی اتوموبیل شما خراب میشود وبه تعمیر اساسی نیاز دارد ،گاهی نیاز به یک جفت کفش نو پیدا میکنید. هنگامی که بودجه خود به طور دقیق بررسی کردید و یک تقویم برای صورت حساب های خود درست کردید ، می توانید از مقدار باقیمانده ی درآمدتان  برای سایر هزینه ها استفاده کنید.

حتما برای خودتان لیستی از همه ی اجناسی که نیاز دارید تهیه کنی تا بتوانید خرید خود را برنامه ریزی کنید و خرید های اضافی را انجام ندهید یا به وقت دیگری موکول کنید.مثلا خرید یک دست لباس نو شاید عاقلانه باشد ولی خرید یک دست مبل نو در شرایطی که تحت فشار هستید ،دیوانگیست!

۶-ناامید نباشید

وقتی بدهکار هستید ، ممکن است در ابتدا فکر کنید که هیچ راه حلی برای خارج شدن از این وضعیت سخت وجود ندارد. اما تنها با رعایت همین نکات ساده میتوانید تمام ولخرجی های گذشته را اصلاح کنید و شرایطی به دور از تنش برای خودتان و اطرافیانتان فراهم کنید. بودجه بندی و بررسی هزینه های مختلف اعم از سرگرمی ،خوراک ،هزینه های خودرو ،خرید لباس واجاره خانه میتواند کمک شایانی به شما برای رهایی از منجلاب بدهی ها باشد

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا