یه سخنران حرفه ای باش

وقتی می بینید همه چشم ها به شما خیره شده اند و همه گوش ها به سمت صدای شما معطوف هستند ،شاید این مرکز توجه بودن شما را نگران کند وبر شروع سخنرانی شما تاثیر بگذارد. اولین کلمه ای که از دهان شما بیرون می آید نشان میدهد که مخاطب به آنچه شما می گویید اهمیت میدهد یا خیر؟ روش هایی وجود دارد که می توانید با آن  بر ترس ، اضطراب و عصبی شدن غلبه کنید تا حرف هایتان مورد توجه قرار گیرد. در ادامه نکاتی را بیان میکنیم که بتوانید سخنرانی ای خاطره انگیز داشته باشید:

۱-خودت باش

هنگامی که به سخنرانی فکر می کنید ؛ رایج ترین خطایی که مردم مرتکب می شوند نگرانی بیش از حد در مورد موارد اشتباهاتشان است ،و افکاری مانند این که آیا شکل موهایشان خوب است؟ آیا لباس مناسبی پوشیده اند؟. شکل ظاهری مهم است ، اما مواردی وجود دارد که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. قبل سخنرانی، وقت آن است که خود را آرام کنید و خودتان باشید،همان شخصیت همیشگی. همه تردیدهای خود را فراموش کنید وبه خودتان ایمان داشته باشید. نوبت این رسیده که چند لحظه ای استراحت کنید و برای خودتان سخنرانی انگیزشی کنید.  مکانی آرام برای آرامش و تمرکز خود پیدا کنید، تمرکز بر:

نفستان

آنچه شما قصد صحبت کردن در باره ی آن را دارید

چگونه می خواهید مشتاق شنیدن حرف هایتان کنید

دوست دارید چه نوع سخنرانی باشید؟

۲-یادتان باشد

این تمرکز کردن ها به شما کمک می کند تا از بودن کنار خود لذت ببرید و همچنین به شما کمک می کند اعتماد به نفس خود را بدست آورید و شک و تردیدی را که نسبت به خود دارید از بین ببرید. تمرکز اصلی باید بر روی ساده و قابل درک بودن سخنرانی باشد،پس سعی نکنید مانند اکثر سخنرانان بی تجربه سراغ مسائل پیچیده بروید چون مخاطبتان با شما همراه نخواهد شد .سخنرانان حرفه ای ساده حرف میزنند تا با مخاطب خودشان همراه باشند. فقط خودتان باشید و لپ کلام را بیان کنید.از حاشیه بپرهیزید،این نکته میتواند شروع شگفت انگیزی برای سخنرانی شما ایجاد کند ، زیرا شما به عنوان یک حرفه ای شروع به کارخواهید کرد. آرام ، با ادعا و اعتماد به نفس.

۳-نحوه شروع سخنرانی

شما باید برای یک شروع خوب پا به صحنه بگذارید. سطح اطمینان شما باید مانند اوج گیری یک هواپیما هر لحظه بیشتر شود ،تا به بهترین حد خود برسد. یادتان باشد هیچ گاه از عبارات زیربرای شروع کنفرانس خود استفاده نکنید ،زیرا باعث میشود مخاطبتان تمایلی به شنیدن ادامه سخنرانی نداشته باشد ،همان طور که گفتم شروع مهم ترین بخش برای جذب مخاطب است:

-خوشحالم که اینجا هستم من واقعاً از فلانی و فلانی ممنونم

-این سخنرانی مدت زیادی طول نمی کشد

– از من خواسته شد چند دقیقه زودتر این سخنرانی را ارائه دهم

-من هنوز آماده نیستم

مواردی از این دست مخاطب را خاموش می کند زیرا آنها وقت خود را برای شنیدن بهانه ها سرمایه گذاری نمی کنند. اگر بخش آغازین به اندازه کافی قوی نباشد و شما متمرکز نباشید ، مخاطبانتان فکر خواهند کرد که سخنرانی خسته کننده خواهد بود و شما شانس خود را برای تأثیرگذاری بر آنها از دست خواهید داد. این موضوع به شدت روی ارتباط شما با مخاطب تاثیر میگذارد و چون شما نمی توانید روی مخاطبتان تاثیر بگذارید،با گذشت هر دقیقه اعتماد به نفستان کاهش می یابد.

۴-آماده باشید

هیچ چیز مانند آماده بودن برای انجام یک کار،در بهبود عملکرد شما مفید نیست. یک قدم مهم در ایجاد اعتماد به نفس این است که در مورد آنچه می خواهید بگویید مطمئن باشید. اگر کاملاً آماده نیستید و در مورد  موضوعی که قرار است صحبت کنید ، آگاهی کافی ندارید ؛ شما عصبی و نگران خواهید شد و این به مخاطب شما حس بدی میدهد. گفتار و کردار شما نباید اجباری یا ساختگی به نظر برسد. در اطراف محل زندگیتان قدم بزنید و متن سخنرانی را با صدای بلند تمرین کنید. سعی نکنید کلمه به کلمه سخنرانی خود را بخاطر بسپارید ، مانند حالت عادی صحبت کنید..باور کنید ، اگر آمادگی خوبی داشته باشید ، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد و این اعتماد به نفس تأثیر بسیار خوبی روی مخاطبی خواهد داشت که برایش سخنرانی میکنید. همیشه به خودتان اعتقاد داشته باشید و به خاطر داشته باشید که میتوانید با قدرت سخنرانی کنید ، مطمئن باشید که سخنرانیتان  را با جذابیت شروع می کنید ، با متنی که منحصر به فرد است و باعث می شود مخاطب به شما گوش بدهد.

۵-ایجاد احساسات مثبت

هرگز نمی توانید با این یکی اشتباه کنید. چه کسی دوست ندارد فردی از انرژی مثبت خارج شود؟ این شخص می تواند هنگام شروع صحبت خود شما باشید. با یک عبارت مثبت شروع مثبت و مطمئن را شروع کنید. به خود بگویید که … چند دقیقه آینده آنقدر سرگرم کننده خواهد بود که احتمالاً دوست ندارید صحبت پایان یابد. ” توانستم چهره های کنجکاو تماشاگران را طوری ببینم که گویی می خواهند گوش دهند. من شنیده خواهم شد این اعتماد به نفس و قدرت من را افزایش داد که من در سخنرانی از آن استفاده کردم تا تأثیر ماندگار داشته باشم. خوب! حتی می توانید با بیان یک داستان تأثیرگذار یا امید دادن به آنها ، گفتن یک شوخی برای اتصال آنها یا ایجاد تعجب با برخی از اظهارات شگفت آور شروع کنید.

۶-زبان بدن

زبان بدن در نحوه ی سخنرانی شما تفاوت ایجاد می کند. ژست شما چگونه است؟ ، چگونه ایستاده اید ، آیا روی پیشانی شما چین و چروک وجود دارد ، آیا شما حرکت های عصبی انجام می دهید؟ اینها مواردی است که می تواند تفاوت زیادی در نحوه ی شروع صحبت شما ایجاد کند. چند نکته وجود دارد که می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس  هنگام سخنرانی شود زیرا این موارد باعث می شود با مخاطب ارتباط برقرار کنید:قبل از اینکه کلمه اول خود را بگویید،مخاطبان شما را می بینند. وضعیت شما مهم خواهد بود. ژست خوب می تواند کلید اطمینان شما برای جذب مخاطب باشد.

 اگر می دانید چگونه یک سخنرانی را با ژست صحیح شروع کنید ؛  سخنرانی شما جذاب تر و قابل اعتمادتر  است.زبان بدن  شامل حرکات کلی شماست. اگر سعی کنید دستانتان را پنهان کنید ، ممکن است عصبی شوید. از دستان خود برای تقویت داستان استفاده کنید. به عنوان مثال ، هنگام بیان سخنرانی ؛ جمله ای پررنگ بیان کنید و از دستان خود استفاده کنید تا کمی نمایش به آن اضافه کنید. این نمایش می تواند مخاطب را جذب کند.لبخند نکته ی نهایی است. لبخند به سرعت پخش می شود و باعث می شود با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. چهره ی خندان همیشه اعتماد به نفس دارد و هرگز اشتباه نمی کند. قبل از رفتن به پشت تریبون و شروع سخنرانی  ، کمی لبخند بزنید. این کار باعث می شود شما با مخاطب ارتباط برقرار کنید و احساس اعتماد به نفس کنید.

۷- کنترل نفس

بعضی موارد هستند که مورد توجه قرار نمی گیرند اما با رعایت آنها می توانید تفاوت های بزرگی ایجاد کنید. افرادی که می دانند چگونه سخنرانی را شروع کنند ، این قوانین ساده را بلد هستند. هنگام سخنرانی باید مطمئن باشید که بدن شما با شما همکاری می کند. این بدان معناست که شما باید بر نفس و تن صدای خود کنترل داشته باشید و مطمئن باشید که به درستی صحبت می کنید.اگر احساس کردید که تحت فشار هستید و نفس نفس میزنید، سعی کنید آرام باشید و راحت بایستید. اکنون نفس بکشید وبه راحتی  صحبت کنید. این امر باعث می شود لحن شما دلپذیرتر شود و آماده به نظر برسید. این موضوع به نوبه خود به شما کمک می کند تا با اطمینان صحبت خود را شروع کنید.با استفاده از تمرین دادن دیافراگم میتوانید صدایی واضح وقابل فهم برای مخاطبتان داشه باشید. شما هر کلمه را با وضوح ارائه خواهید کرد. با این کار آغاز بی عیبی خواهید داشت و با داشتن  کیفیت صدای خوب ، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اگر شروع سخنرانی خوب پیش برود. بقیه بازی را برده اید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا