چگونه با اعتیاد به غذا مقابله کنیم؟

اثرات برخی غذاها بر روی مغز، اجتناب از غذا خوردن را برای برخی از افراد را دشوار می کند.اعتیاد به مواد غذایی مشابه اعتیاد های دیگر عمل می کند ، و دلیل این که برخی نمی توانند از خوردن غذا دست بکشند همین اعتیاد است.حتی با تلاش های فراوان نیز ، نمی توانند از مصرف غذا های ناسالم دوری کنند حتی با این که می دانند انجام این کار به آنها آسیب میرساند.در این مقاله اعتیاد به غذا بررسی شده و نکاتی برای غلبه بر آن ارائه شده است.

اعتیاد به غذا چیست؟

اعتیاد به مصرف بیش از حد غذا اعتیاد به غذا نام دارد وحتی قابل مقایسه با اعتیاد به مواد مخدر است.متاسفانه ، در جوامع امروزی این اعتیاد بسیار شیوع پیداکرده.غذاهای خوش طعم ،در بدن مردان و زنانی که از اعتیاد به غذا رنج می برند (غذا هایی که شامل چربی ، قند و نمک هستند) واکنش های شیمیایی را در مغز ایجاد می کنند که احساس لذت و رضایت را القا می کنند.  این واکنش قابل مقایسه با پاسخ معتاد به ماده ی مخدر است ،زیرا هر دو بخش یکسانی از مغز را تحریک میکنند.

تأثیرات روی مغز

اعتیاد به مواد غذایی و سایر اعتیاد ها مناطق یکسانی از مغز را درگیر میکند. همچنین ، همان انتقال دهنده های عصبی درگیر هستند و بسیاری از علائم یکسان هستند .غذاهای فرآوری شده تأثیر مهمی بر مراکز شادی در مغز دارند. این تأثیرات توسط انتقال دهنده های عصبی مغز مانند دوپامین ایجاد می شود.مشکل زا ترین غذاها ،غذاهای بی ارزش مانند آب نبات ، نوشابه و غذاهای سرخ شده و پرچرب است.اعتیاد به مواد غذایی به دلیل کمبود اراده به وجود نمی آید، بلکه توسط یک سیگنال دوپامین ایجاد می شود که  وضعیت بیوشیمی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد.

۸ نشانه اعتیاد به غذا

هیچ آزمایشی برای تشخیص اعتیاد به غذا وجود ندارد. ولی مانند سایر اعتیادها ، شامل علائم رفتاری.

در این نوع اعتیاد ۸ علامت رایج وجود دارد:

۱٫علی رغم احساس سیری ، میل به استفاده ی غدا دارید.

۲٫علاقه مند به مصرف غذا های بی ارزش هستید و بیش از اندازه آنها هارا مصرف میکنید

۳٫اغلب اوقات بیش از حد غذا میخورید.

۴٫اغلب بعد از خوردن غذاهای خاصی، احساس گناه می کنید ، اما دوباره شروع به خوردن آنها میکنید.

۵٫در هنگام تنش ها ،به غذا خوردن روی می آورید.

۶٫در امتناع از مصرف برخی غذا ها موفق نیستید، یا نمیتوانید برنامه غذایی خاصی را رعایت کنید.

۷٫مصرف غذاهای ناسالم را از دید دیگران مخفی می کنید.

۸٫ عدم توانایی در کنترل مصرف غذاهای ناسالم ، علی رغم اینکه می دانید باعث آسیب جسمی یا افزایش وزن می شوند

اگر بیش از چهار یا پنج مورد از علائم این لیست در شما وجود داشته باشد ، مستعد اعتیاد به غذا هستید. اما اگر شش مورد یا بیشتر از آن در شما وجود دارد  شما احتمالاً به غذا اعتیاد دارید واین یک مشکل بسیار جدی است.داشتن اعتیاد یک بیماری جدی است که به درمان نیاز دارد.علائم و فرآیندهای فکری مرتبط با اعتیاد به مواد غذایی مشابه مصرف مواد مخدر است. غذا  فقط یک ماده ی متفاوت است و عواقب اجتماعی آن کمتر است.اعتیاد به غذا می تواند صدمه جسمی ایجاد کند و منجر به بیماری های مزمن مانند چاقی و دیابت نوع ۲ شود.علاوه بر این ، ممکن است بر عزت نفس و تصور شخص از خودش تأثیر منفی بگذارد و فرد  حس بدی نسبت به بدن خودش پیداکند.همانند سایر اعتیادها ، اعتیاد به غذا ممکن است در اثر کمبود های عاطفی باشد و خطر مرگ زودرس را در فرد افزایش دهد.

آیا پرهیز از مصرف غذاهای بی ارزش ،ارزش فداکاری را دارد؟

 گاهی اوقات پرهیز از مصرف غذاهای بی ارزش کاملاً غیرممکن به نظر می رسد. این نوع غذا ها همه جا پیدا میشوند و بخش عمده ای از فرهنگ مدرن هستند.با این حال ، پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی کاملاً ضروری است.به محض این که تصمیم قطعی برای عدم مصرف این نوع غذا ها بگیرید ، هوس مصرف کردن آنها از بین میرود ،زیرا دلایل کافی برای تکرار نکردن این عادت مخرب دارید.

لیستی مناسب تهییه کنید و اثرات مثبت و منفی ترک این عادت را بنویسید.

مثلا نکات مثبت میتواند شامل کاهش وزن ، زندگی طولانی تر ، داشتن انرژی بیشتر و احساس بهتری نسبت به خود باشد.یا نکات منفی میتواند شامل عدم امکان خوردن بستنی در کنار خانواده ،عدم مصرف نوشابه با دوستان باشد.همه ی نکات را یادداشت کنید ، مهم نیست که چقدر عجیب و غریب یا بیهوده به نظر می رسد. سپس  این دو لیست را مقایسه کنید و بپرسید آیا ارزش آن را دارد که برنامه غذایی خود را اصلاح کنید.اگر پاسختان “بله” آن هم به صورت قاطع است ، در انجام آن شک نکید و آن را به تاخیر نیندازید.

اولین گام ها برای غلبه بر اعتیاد به غذا

نکات زیر میتواند به شما برای مهار این اعتیاد کمک شایانی بکند :

۱٫لیستی از غذاهایی که باعث پرخوریتان می شوند را بنویسید. تمام این غذاها محرک هستند که باید کاملاً از مصرف آنها اجتناب کنید.

۲٫لیستی از مکان هایی که غذاهای سالم طبخ میکنند تهیه کنید این کار به تغییر عادت غذایی شما کمک میکند.

۳٫به این فکر کنید که چه غذاهایی باید بخورید ،غذاهای مضر را از ذهنتان دور بریزید . این کار به شما کمک خواهد کرد تا جلوی افکاری که شما را برای مصرف غذاهای بی ارزش ترغیب میکنند ،بگیرید.

۴٫لیستی از فواید غذاهای سالم و مضرات غذاهای بی ارزش تهیه کنید وآن را در کیف پول یا جیبتان نگه دارید و قبل مصرف غذا به آن نگاه کنید.

۵٫سریعا رژیم نگیرید ،۱تا ۳ ماه فقط تمرکز خود را روی اصلاح عادات غذایی خود بگذارید. مهار افکار وسوسه انگیز به اندازه کافی دشوار است. افزودن گرسنگی و محدودیت فقط باعث ناامیدی شما و تسلیم شدنتان میشود.

۶٫با رژیم های کوچک شروع کنید،مثلا برای سه شنبه های هر هفته برنامه غذایی دقیقی داشته باشید

۷٫کمک گرفتن از افراد متخصص را در نظر بگیرید.بیشتر افراد مبتلا به این  اعتیاد بارها برای ترک آن تلاش کردند و شکست خوردند ،البته مهار این اعتیاد بدون کمک نیز،امری شدنی است. متخصصان بهداشت می توانند در مهاراین اعتیاد نفش مفیدی ایفا کنند.یافتن یک روانشناس یا روانپزشک که در زمینه مقابله با اعتیاد به مواد غذایی تجربه کافی را داشته باشد برای کنترل احساست شما گزینه ی مناسبی است.

ختم کلام

اعتیاد به غدا به طور خودکار مهار نمی شود و باید برای ترک آن تصمیم قاطعانه ای بگیرید.اولین گام  برای مهار این اعتیاد ،ذکر نتایج مثبت و منفی ترک مواد غذایی بی ارزش ، یافتن غذاهای سالم و تعیین یک تاریخ مشخص برای شروع این سفر هیجان انگیز است.کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت یا یک روان شناس را در نظر بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا