قدرت مثبت اندیشی

مثبت اندیشی قابلیتی  ذهنی و عاطفی است که بر افکار خوش بینانه و مثبت متمرکز است و انتظار نتایج مثبتی دارد. افراد با ذهنیت مثبت به جنبه روشن زندگی نگاه می کنند و خوشبختی ، سلامتی و موفقیت را از آن انتظار دارند. چنین افرادی اطمینان دارند که می توانند از پس هر مانع و مشکلی برآیند. مثبت اندیشی مفهومی نیست که همه آن را باور کرده و از آن پیروی کنند. برخی آن را پوچ می دانند و افرادی را که به آن اعتقاد دارند تمسخر می کنند. با این حال ، تعداد زیادی از افراد ، که قدرت تفکر مثبت را به عنوان یک واقعیت می دانند ، درهمه ی کشور ها زندگی میکنند و به کارآیی آن اعتقاد دارند.این موضوع در حال جذب مخاطبین زیادی به خود است ، که افزایش روز افزون  کتابها ، سخنرانی ها و دوره های مربوط به آن این موضوع را نشان می دهد.  برای بهره گیری از قدرت مثبت اندیشی در زندگی خود ، باید کارهای متفاوتی نسبت به گذشته  انجام دهید وفقط باخبر بودن از آن کافی نیست. شما باید مثبت اندیشی را در هر کاری مد نظر قرار دهید.

تفکر مثبت چگونه کار می کند؟

 بیاید در این باره چند داستان بخوانیم.

داستان رضا

رضا به دنبال کار جدید در یک آزمون استخدامی شرکت کرد ، اما اعتقاد داشت که این کار را به دست نخواهد آورد، زیرا عزت نفس او پایین بود و خود را یک فرد شکست خورده می دانست.  او نسبت به خودش نگرش منفی داشت و بنابراین معتقد بود که سایر متقاضیان از او بهتر هستند.  ذهن رضا کل هفته ی قبل از مصاحبه شغلی ،مشغول افکار منفی و ترس در مورد این شغل بود. او در واقع شکست را پیش بینی کرد.روز مصاحبه ، او دیر از خواب بیدار شد و متوجه شد كه پیراهنی كه قصد داشت بپوشد كثیف است و پیراهن دیگرش نیز به اتو احتیاج دارد. چون دیگر خیلی دیر شده بود ، او با پیراهنی چروکیده و بدون خوردن صبحانه بیرون رفت.  در طول مصاحبه ، رضا متشنج ، پر از افکارمنفی ، گرسنه و نگران پیراهن چروکیده ی خود بود. همه اینها ذهن او را منحرف کرد و تمرکز روی مصاحبه را برای او دشوار می کرد. رفتار او تأثیر بدی ایجاد کرد و در نتیجه ، ترس خود را تبدیل به مانعی کرد و به آن شغل نرسید.

داستان سپهر

داستان دوم در مورد سپهر است که برای همان کار متقاضی شد. اما به روش دیگری به قضیه فکر می کرد. او مطمئن بود که این شغل را بدست می آورد و از عزت نفس خوبی برخوردار بود. در طول هفته ی قبل از مصاحبه ، سپهراغلب تصور می کرد که آزمون خوبی را پشت سر میگذارد و کار را به دست می آورد. عصر روز قبل از مصاحبه ، لباسی را که قرار بود بپوشد آماده کرد و کمی زودتر به خواب رفت. روز مصاحبه ، او زودتر از حد معمول بیدار شد و وقت کافی برای خوردن صبحانه و سپس رسیدن به مصاحبه قبل از ساعت مقرر داشت.  چه کسی سرانجام این کار را بدست آورد؟ سپهر ، زیرا او حس خوبی به بدن خود القا کرد و بنابراین برای این کار استخدام شد.از این دو داستان چه می آموزیم؟  آیا جادویی استفاده شده است؟  نه ، همه چیز به روشی طبیعی اتفاق افتاد. تفاوت در نگرش ، رفتار و رویکرد بود.

مثبت اندیشی راهی برای زندگی است با نگرش مثبت احساسات خوشایند و شادی را تجربه می کنیم. این موضوع باعث انرژی بیشتر و شادی می شود. تمام وجود ما را سرشار از  اراده ، خوشبختی و موفقیت می کند. حتی سلامت ما نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. ما محکم تر راه می رویم ، صدای ما قدرتمندتر می شود و زبان بدن ما این احساسات را نشان می دهد.ما بر روی افرادی که ملاقات می کنیم تأثیر می گذاریم و تحت تأثیر آنها قرار می گیریم. این اتفاق به طور غریزی و در سطح ناخودآگاه ، از طریق کلمات ، افکار و احساسات و از طریق زبان بدن رخ می دهد.  آیا این تعجب آور است که ما می خواهیم در اطراف افراد مثبت باشیم و ترجیح می دهیم از افراد منفی پرهیز کنیم؟  اگر مثبت باشیم و روحیه خوبی داشته باشیم ، افراد تمایل بیشتری به کمک ما دارند. اکثر مردم کسی را که انرژی منفی پخش می کند دوست ندارند و از وی دوری می کنند. افکار، کلمات و نگرش منفی ، احساسات ، خلق و خوی منفی و ناخوشایند ایجاد می کند. وقتی ذهن منفی است ، سموم در خون آزاد می شوند که باعث ناراحتی و تولید افکار منفی بیشتری می شوند.

مزایای چشم انداز مثبت

نگرش ذهنی مثبت بسیاری از جنبه های زندگی را به طرز عجیبی تحت تأثیر قرار می دهد. این  نگرش بر شغل و موفقیت ، سلامتی و وضعیت روحی و هر زمینه ای از زندگی شما تأثیر می گذارد. چشم انداز مثبت:

تأثیر خوبی بر سلامت روان و سلامت عاطفی شما دارد ، زیرا باعث اعتماد به نفس و شادی بیشتر شما می شود و بنابراین نگرانی و اضطراب شما کمتر می شود. این نوع طرز فکر باعث کاهش استرس و اضطراب می شود. استرس و اضطراب کمتر به معنای سیستم ایمنی بهتر و بهبود سلامت جسمی است. باعث می شود شما خوش بین تر ، دوستانه ترو با ملاحظه تر باشید والبته می تواند روابط شما را با مردم نیز بهبود بخشد. با این نگرش ، ذهن خود را طوری برنامه ریزی می کنید که از فرصت های بهبود زندگی ، استفاده کند . با این نگاه ذهنی ، احساس انگیزه بیشتری می کنید و می توانید به راحتی به افراد انگیزه دهید تا خود و زندگی خود را بهبود بخشند. با ذهنیت مثبت ، بهبودی سریع تری هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی وجود دارید.به شما کمک می کند از گفتگوی منفی با خود جلوگیری کرده و به گفتگوی مثبت با خود بروید. این نوع چشم انداز یکی از کلیدهای اصلی موفقیت است ، زیرا شما فقط به نتایج سازنده فکر میکنید و منتظرچیز دیگری نیستید. تمرکز روی افکار مثبت ،احساسات مثبت را بیدار می کند و به خوشبختی کمک می کند.دستیابی به نتایج فوق به آموزش ذهن و تغییر تمرکز آن ازافکار منفی به افکار مثبت نیاز دارد. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در انجام این تغییر کمک کند.

مهارت تمرکز بر روی تفکر مثبت

به منظور هدایت  ذهن به سمت مثبت ، تمرین های ذهنی بسیاری لازم است ، زیرا نگرش و افکار یک شبه تغییر نمی کنند.در اینجا چند روش برای تمرکز روی افکار مثبت و استفاده ی موثر از آن وجود دارد:

۱٫درباره این موضوع کتاب و مقاله بخوانید ، به فواید آن فکر کنید و خود را ترغیب کنید که آن را امتحان کنید.

۲٫دریابید که قدرت افکار شما بسیار زیاد است وهمیشه زندگی شما را شکل می دهد. معمولاً این فرآیند ناخودآگاه است ، اما می توان آن را آگاهانه انجام داد. حتی اگر این ایده برای شما عجیب به نظر می رسد ، آن را امتحان کنید. سعی کنید هوشیارتر از آنچه در ذهن شما می گذرد باشد.

۳٫شاید دوستان یا اعضای خانواده ی شما سعی کنند شما را از تغییر نگرش و طرز تفکر منصرف کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد ، آنچه را که درباره شما می گویند یا به آن فکر می کنند نادیده بگیرید.

۴٫از تخیل خود فقط برای تجسم شرایط مطلوب و مفید استفاده کنید.

۵٫هنگام گفتگو با دیگران از کلمات مثبت استفاده کنید.

۶٫کمی بیشتر لبخند بزنید.

۷٫وقتی یک فکر منفی وارد ذهن شما شد ، باید از آن آگاه باشید و سعی کنید یک فکر مثبت را جایگزین آن کنید.

۸٫اگر فکر منفی بازگشت ، دوباره آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید. گویی دو تصویر در پیش روی شماست و شما باید انتخاب کنید که به یکی از آنها نگاه کنید و به دیگری توجه نکنید.

۹٫تکرار در نهایت به ذهن شما می آموزد که مثبت فکر کند و افکار منفی را نادیده بگیرد.

۱۰٫در صورتی که هنگام جایگزینی افکار منفی با افکار مثبت ، مقاومت و دشواری درونی را تجربه می کنید ، تسلیم نشوید ، بلکه فقط به دنبال افکار مفید ، خوب و شاد در ذهن خود باشید.

۱۱٫مهم نیست که در حال حاضر شرایط شما چگونه است. مثبت فکر کنید ، فقط انتظار نتایج و شرایط مطلوب را داشته باشید ،شرایط نیز به زودی تغییر خواهد کرد. اگر واقعا بخواهید که نحوه ی تفکر ذهن خود را تغییر دهید، ممکن است مدتی طول بکشد تا تغییرات ایجاد شود ، اما در نهایت اتفاق می افتند.

۱۲٫تکرار تاکید بر مثبت اندیشی  یک تکنیک مفید دیگر است. این تکنیک مشابه تجسم خلاق است و می تواند همراه با آن استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا