فقط علاقه کافی نیست؟!

آیا می دانستید وینسنت ون گوگ نقاش معروف هلندی در طول زندگی اش، نقاشی هایش را نفروخته ؟

 علی‌رغم علاقه فراوان به نقاشی و تولید بیش از ۹۰۰ نقاشی در مدت ۱۰ سال ، او در طول زندگی خود فقط یکی را به قیمت ۴۰۰ فرانک فروخت. ۱۰۰ سال بعد اثری که هفت ماه قبل مرگش از دکتر گاشه که از او مراقبت میکرد کشید، ۱۴۸٫۶ میلیون دلار به فروش رفت!

برای موفقیت رفتن به دنبال علاقه لازم است ولی کافی نیست،شاید اگر خواهر شوهر ون گوگ نبود ، هرگز چیزی در مورد نبوغ او در نقاشی نمی‌شنیدیم.

 ،طبق نظرسنجی جهانی گالوپ ،از یک میلیارد کارگر تمام وقت در جهان  ، فقط ۱۵٪ از کاری که به آن مشغول هستند ،احساس رضایت میکنند. این یعنی که ۸۵٪ در حال انجام کاری هستند که هیچ علاقه ای به آن ندارند، آنها اکثر عمرشان را با نارضایتی سپری می‌کنند، درست برعکس ون گوگ ،با این تفاوت که حتی بعد از مرگشان کسی کلنگ آنها را ۱۴۸میلیون دلار نخواهد خرید!!.

آیا پیگیری از اشتیاق کافی است؟

ون گوگ می‌گوید ، “آتش بزرگی در درون وجود دارد ، اما هیچ کس متوقف نمی‌شود تا خود را با آن گرم کند و رهگذران فقط یک تکه دود می بینند.”

بسیاری از صاحبان کسب‌وکار ها ،هرچقدر هم که اشتیاق به خرج میدهند به نتیجه ای نمیرسند ،ودر انتها فقط ناامیدی برایشان می‌ماند زیرا نتیجه دلخواه خود را نمیگیرند.

در همه ی این موارد چه چیزی مشترک است؟!

انتظار مثبت داشته باش

فرد ناامید هرچقدر هم علاقه نشان دهد و تلاش کند بازهم به نتیجه ای نخواهد رسید،حتما شنیده‌اید که میگویند انتظار هرچیزی را داشته باشید ،همان اتفاق برایتان خواهد افتاد.بنابرین باید انتظار پیشرفت داشته باشید نه درجا‌زدن.

دیدن خواب رویاهایتان بسیار خوب است ولی بعد از بیدار شدن باید شروع به پیگیری اهدافتان بکنید و از خودتان بهترین نتیجه را انتظار داشته باشید.

به نظرات دیگران اهمیت میدهید یا با جاه طلبی تمام به کار خود میرسید.آیا وقتی تشنه میشوید یا احساس گرما می‌کنید به دنبال راه حل میگردید یا مشکلتان را یادداشت می‌کنید؟؟داشتن برنامه خوب است اما عمل گرایی مهم تر است.ولی از داشتن برنامه غافل نشوید ،طبق یک تحقیق اگر شما هدفتان را یادداشت کنید احتمال موفقیت خود را ۴۲ درصد افزایش داده اید.

هدفتان را با شور و اشتیاق دنبال کنید.

اگر به هدفتان برسید، زندگی را چگونه می‌بینید ؟

 برای رسیدن به این زندگی رویایی نیاز به اشتیاق، تمرکز و برنامه‌ریزی کاملی دارید تا اطمینان داشته باشید که همه چیز را در نظر گرفته اید.

برای شروع حتما به سوالات زیر پاسخ دهید.

رسیدن به هدف برای شما چه خواهد کرد؟

آن هدف چگونه زندگی شما را تغییر خواهد داد؟

چه اقداماتی می توانید برای آن انجام دهید؟

چه کسی شما را در مسیر درست و متمرکز نگه می دارد؟

هر کاری برای رسیدن به هدف تان نیاز دارید انجام دهید

هیچ گاه آسانترین راه را انتخاب نکنید، تمام تمرکز شما باید روی رسیدن به هدفتان باشد نه راهی برای تنبلی بیشتر،حتما یک زمان مشخص برای دستیابی به بخش کوچکی از هدفتان اختصاص دهید تا هر وقت دنبال تنبلی بودید یادتان باشد که فرصت شما درحال اتمام است،بهتر است زمان رسیدن به این مینی هدف ۴ تا ۶ هفته باشد.

این استراتژی شک و تردید را از افکار شما خارج می کند و  اطمینان حاصل می کند که به خواسته خود می رسید.

اشتیاق مهارت محور

داشتن اشتیاق به تنهایی شما را به جایی که می خواهید بروید نمی‌رساند.

باور نمی کنید؟ از خود بپرسید: “آیا من برای یک عمل پزشکی حساس، جراح با اشتیاق می خواهم یا یک جراح با مهارت؟”

اشتیاق به تنهایی کافی نیست، علاوه بر اشتیاق باید تمرکز و تلاشتان روی توسعه مهارتتان باشد.

اشتیاق و مهارت بالا هر دو کنار هم موثر خواهند بود. حتی یک جراح ماهر اما بی اشتیاق نمیتواند جان شما را به بهترین نحو نجات دهد.

کیفیت اشتیاق شما بسیار مهم است

همان طور که گفتیم اشتیاق بخش زیادی از مسیری که می‌خواهید طی کنید مشخص خواهد کرد،پس حتما باید از قدرتمند بودن یا ضعیف بودن آن با خبر باشد . با سولات زیر کیفیت اشتیاق خود را به چالش بکشید:

-موفقیت برای شما چگونه خواهد بود؟

-چگونه خواهید فهمید که موفق هستید؟

-چگونه موفقیت خود را جشن می گیرید؟

آیا اشتیاق شما  جاه طلبی را برای شما  به همراه دارد؟

-آیا خطرات راه را تحمل خواهید کرد؟

آیا از موانع راه می‌ترسید یا برای غلبه بر آن ها آماده شده اید؟

اکنون ، متوجه شدید در کجای راه قرار دارید و آیا اشتیاق شما مانع شماست یا مشوق شما برای رسیدن به اهدافتان.

متاسفانه ،برخی از ما درحال فرار کردن از خودمان و محدودیت هایمان هستیم، این درحالی است که هرچه بیشتر بفهمید کیستید و چگونه فکر می کنید ، شور و اشتیاق بیشتری خواهید داشت.

این موضوع بسیار ضروری است زیرا:

باید اطمینان حاصل کنید که اشتیاق لازم برای ادامه دادن در شرایط سخت را دارید.

درست مانند یک مورچه که به دنبال غذا، ممکن است به مکان های ترسناکی برود ،من نمیدانم شما موفق خواهید شد یا نه ولی با اطمینان میتوانم بگویم قدرت ذهن و پشتکار کنار هم معجزه خواهد کرد.

از بین بردن یک ذهنیت آسیب دیده با کلمات قدرتمند

اشتیاق هم می تواند شما را به جلو سوق دهد ، و هم می تواند شما را به جنون برساند.

دائماً کار کردن و نتیجه نگرفتن ، میتواند شما را افسرده کند ، نتیجه نگرفتن از کاری که مشتاق آن هستید میتواند به طرز فکر شما آسیب جدی برساند و یک ذهنیت آسیب دیده می تواند منجر به قضاوت غلظ، تصمیمات غلظ و نتایج ضعیف شود.

سخن افرادی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند و شما آنها را دوست دارید و آنها را الگوی خود میدانید روی کاغذ بنویسید و آنها را در زندگی روزمره مرتبا بخوانید ، یا آن جملات را به صفحه اصلی تلفن خود اضافه کنید. شما باید بخاطر داشته باشید که هر روز چه چیزی باعث ایجاد این اشتیاق می شود.به دنبال جملات انگیزشی‌ای باشید که باعث یادآوری سختی هایی که برای شروع مسیرتان پشت سر گذاشتید ،شوند.

اشتباه نگیرید!!

بسیاری از افرا خود را باتجربه و عاقل نشان میدهند درصورتی که عملکرد آنها نشان دهنده احمق بودن آنهاست. در هنگام ناامیدی به سراغ پیشنهادات آنها نروید.  در این مواقع نباید احساسات منفی خود را دنبال کنید. درعوض ، باید اشتیاق خود را برای کارهایی که می خواهید انجام دهید، دوباره به دست بیاورید.

در هر شغل ، عناصری وجود دارد که از آنها لذت نخواهید برد، مهم این است یه آن ها را با دیدگاه جدید مثل جوانب دیگر برای خود لذت بخش کنید.

ختم کلام

چه زمانی اشتیاق خود را دنبال کنید؟

اشتیاق ، در نهایت عامل موفقیت است اما تنها درصورتی این امر شدنی است که بتوانید تأثیر آن را بر نتایج خود مدیریت کنید. شما باید بدانید که چه وقت باید احساسات خود را دنبال کنید و چه موقعی باید آنها را نادیده بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا