سیانوری به نام استرس

حتما تا بحا انواع مختلف استرس را تجربه کرده اید.استرس پاسخ بدن شما به محیطی است که  “ناامن” تشخیص داده میشود

کرونا دنیا را متشنج کرده و همه ی شرایط را برای ایجاد استرس فراهم آورده اما اصلا نگران نباشد ،ترس از دست دادن جان بر اثر این ویروس بیشتر اثرات عاطفی مضری دارد تا این که برای بدن مضر باشد.

تسلط بر سلامت عاطفی هیچ گاه مورد توجه نبوده. همه افراد استرس را تجربه می کنند اما همه به یک روش با آن مقابله نمی کنند. خبر خوب این است که شما قدرت مدیریت  استرس خود را دارید تا هر زمان که با یک چالش مواجه می شوید ، احساس آشفتگی نکنید.

ارتباط ذهن و بدن و استرس

ذهن وبدن بسیار باهم در ارتباط هستند. بدن شما بر احساسات شما تأثیر می گذارد و برعکس. همانطور که میدانید اگر مشکلی برای بدن به وجود بیاید ،ذهن را نیز درگیر خود میکند.

مطالعات نشان میهده که نوع انرژی ای که  کلمات و افکار دارند ، می تواند باعث تغییرات فیزیکی در ساختار DNA شود و با این تغییر بدن شما نیز تغییر میکند.

آیا تا به حال احساس اضطراب در معده خود هنگام نگرانی در مورد چیزی احساس کرده اید؟ در این صورت ، ارتباط ذهن و بدن را می شناسید.

دفعه بعدی که جملات منفی را بیان میکنید ، به یاد داشته باشید که افکار شما نحوه رفتار بدن شما را تعیین می کند. مراقب کلماتی باشید که می گویید زیرا بدن شما همیشه به شما گوش می دهد. به آنچه فکر می کنید ، تبدیل می شوید.

اثرات استرس بر ذهن و بدن

استرس اتفاق خواهد افتاد. نمی توانید از آن پنهان شوید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اقدامات پیشگیرانه انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که استرس در دراز مدت ذهن و بدن شما را خراب نمی کند. در اینجا ۳ اثر استرس را بیان میکنیم.

  1. سیستم ایمنی شما را ضعیف میکند

سلامتی شما  اصلی ترین ثروت شماست. اگر سیستم ایمنی قوی نداشته باشید در واقع هیچ چیز نداریدو بدن شما قادر به مقابله با بیماری ها و ویروس ها نخواهد بود.

کرونا به ما یاد داد که مراقبت از سیستم ایمنی بدن چقدر مهم است. اگر می خواهید سیستم ایمنی قوی ای  داشته باشید ، خواب خوبی داشته باشید ، به طور منظم ورزش کنید ، غذاهای سالم بخورید و مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بخورید .

  1. مشکلات روده

بین سلامت دستگاه گوارش و استرس ارتباط زیادی وجود دارد. روده و مغز به طور مداوم در حال ارسال سیگنال به یکدیگر هستند.

روده ئارای مشکل می تواند سیگنال های بدی را به مغز ارسال کند ، همانطور که مغز دارای اختلال می تواند سیگنال های بدی را به روده ارسال کند. بنابراین ، درد معده می تواند محصول اضطراب ، استرس یا افسردگی باشد.

پس دفعه ی بعد که دچار درد معده شدید ،از عوامل استرس زا دوری کنید. از خوردن غذاهایی که می توانند معده شما را تحریک کرده و علائم استرس را تشدید کنند مانند قندهای تصفیه شده و غذاهای سرخ شده خودداری کنید. به طور مرتب اسیدوفیلوس مصرف کنید چون به افزایش باکتری های سالم در روده کمک می کند.

در آخر ،پیشنهاد  ما به  شما تمرین روزانه ی  یوگا کوندالینی است. یوگا کوندالینی برای تحریک جریان انرژی در بدن بسیار مناسب است. 

افسردگی

استرس پاسخی طبیعی به تجارب مثبت و منفی زندگی است. با این حال ، اگر در کنار آمدن با استرس در طولانی مدت مشکل دارید ، خود را در معرض ابتلا به افسردگی قرار می دهید. استرس مداوم یا مزمن منجر به افزایش هورمون هایی مانند کورتیزول و کاهش سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی در مغز ، از جمله دوپامین می شود.

هنگامی که سطح استرس افزایش می یابد ، رو حیه ی شما ضعیف میشود. روحیه ی کم باعث می شود که شما به انجام دادن فعالیت های سالم مانند ورزش و خوب غذا خوردن تمایل نداشته باشید. در نتیجه ، روحیه ی شما بیشتر آسیب خواهد دید.

این اثر سمی همان چیزی است که باعث ایجاد علائم افسردگی مانند خستگی ، اضطراب ، کاهش اشتها یا در موارد شدید فکر به خودکشی می شود  .

کرونا افراد زیادی را در معرض خطر افسردگی قرار داده است. با اتفاقاتی که درجهان در حال رخ دادن است افراد زیاد مستعد افسردگی هستند

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از افتادن در مارپیچ غم و اندوه ، درخواست کمک  از حرفه ای ها است. روانشناس ها می تواند به شما کمک کند تا در شرایط دشوار جا نزنید و ابزارهایی برای کاهش استرس و اضطراب در اختیار شما قرار دهد.

– یک تمرین روزمره مبتنی بر آگاهی ذهن داشته باشید. آگاهی ذهن می تواند به صورت مدیتیشن ، یوگا ، رقص ،  تای چی یا نفس کشیدن باشد.

تمرین آگاهی ذهن به شما کمک می کند تا افکار منفی را از خود دور کرده و تجربیات دشوار را با ذهن آرام تری ارزیابی کنید.

-اجازه ندهید استرس زندگی شما را تسخیر کند

شما دو گزینه دارید  می توانید به عوامل استرس اجازه بدهید سلامتی شما را خفه کنند ، یا می توانید زخم های خود را تسکین ببخشید و یک داستان جدید را بازنویسی کنید.

اگر ترسیده اید ، ایرادی ندارد. شما انسان هستید ،به بدنتان اجازه دهید همه چیز را احساس کند ، اما خود را در این وضعیت رها نکنید. نفس عمیق بکشید و به خودتان اعتماد کنید ، قدرت شما از هر مبارزی بیشتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا